Tynki gipsowe.

Tynk gipsowy to gotowa przygotowana fabrycznie mieszanka tynkarska. Jego główne składniki to: wysokiej jakości gips, kruszywo kalibrowane i wiele uszlachetniających dodatków takich jak wapno, plastyfikatory i opóźniacze.

Tynk gipsowy nakłada się jednowarstwowo, dlatego jest lżejszy od tynków cementowo-wapiennych i nie stanowi dużego obciążenia dla tynkowanej powierzchni. Jeżeli jednak jest potrzeba pogrubienia warstw to nie stanowi to problemu lecz zawsze w takiej sytuacji należy postępować według zasady "mokry na mokry". W przypadku wyschnięcia nałożonej warstwy musimy zagruntować podłoże odpowiednim do tego celu środkiem gruntującym.

Zaletą tynków gipsowych jest przede wszystkim krótki czas wykonania prac tynkarskich oraz szybki czas schnięcia tynku ok 14-18 dni ( w zależności od nałożonej grubości, temperatury w pomieszczeniu i wilgotności). Podczas wysychania gips nie kurczy się więc na powierzchni nie powstają mikropęknięcia. Dodatkowo tynk gipsowy uznawany jest za cieplejszy, ponieważ ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła od tynku cementowo-wapiennego, dlatego świetnie nadaje się do budynków energooszczędnych. Dzięki swoim właściwością szybszego pochłaniania wilgoci i oddawania jej kiedy w pomieszczeniu robi się sucho tworzy przyjazny dla człowieka mikroklimat. Dodatkowym atutem jest biały kolor tynku oraz struktura gładsza niż w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Niestety tynk gipsowy ma też swoje wady jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne i nie może być stosowany w pomieszczeniach w których wilgotność przekracza 70%. Tynk gipsowy powoduje również, że niezabezpieczona antykorozyjnie stal w zetknięciu się z nim może zacząć rdzewieć.